Vazgeçilmeyen Moda

 

 

İnsan hayatının vazgeçilmez olgusu ve süslenme merakına moda akımları adı verilmektedir. Moda geçici bir olgu kavramıdır. Toplumun değişen istek ve süslenme arzusuna göre geçicilik gösteren bir durumdur.

 

Bu yıl trend olan bir moda, bazen birkaç ayda insanların merakını yitirmesiyle son bulmaktadır. Ama bazen de geçmiş zamanlar yinelenerek o zamanın modasına dönüşler yapılmaktadır. Moda denilince ilk akla bu yıl http://www.giyimkabini.com gelse de bazen örneğin 1990’ların modasına dönülerek o zamanların moda akımları tekrarlanmaktadır.

 

           Moda denilince ilk akla gelen bayanların giyinme zevkleri ve süslenme eşyalarının yıllık ya da mevsimsel yoğun değişiklikleri her zaman yeni bir modanın oluşmasına en büyük etkendir. Özellikle giyim tarzı modası tüm dünyada hızlı değişim göstermektedir.

 

Bunlardan anlayabileceğimiz gibi modanın kalbi kumaşlarda atmakta olup, her kumaşın yeni ve farklı görüntüsüyle moda tabiri caizse değişimi fazlasıyla had safhada olan bir iştir. Birçok arkeoloji kazıda çıkan bulgulara göre, M.Ö zamanlarda bile çeşitli desen ve parçalarda bulunan kesitler modanın çok uzun bir tarihçesi olduğunu bizlere düşündürmektedir.

 

Genel kesim kaplayan modanın yanı sıra, kişisel olarak tasarlanan ürünlerle bireyler kendilerine ait modayı da rahatlıkla ortaya çıkarmaktadır. Bu tarz özel dikimle moda yapan yerlere, moda evleri denilmektedir. Kişisel tasarımları uzman personellerle kolaylıkla diktirebilme şansınızda artmaktadır.

 

Moda aslında ileriye dönük hayattan bırakabileceğimiz birer miras gibidir. Şuan ki tasarımlar, gelecek nesillere bizleri kültürel ve genel örf ve adetlerimizin, toplum kurallarının ve sembollerinin birer örnekleri olacaktır.

 

Moda denilince akla yenilik gelmesiyle beraber, aşırıya kaçınılan modalarda aile bireyleri arasında gergin çatışmalara da yol açabilmektedir. Bu duruma uygun şu şekilde örnekler verilebilmektedir. Tesettür modasına uygun mezhuptaki ailelerin kızları moda diye aşırı açık giyinmesi, ya da oğullarının moda diye yırtık kotlar ve kulaklarında moda küpelerle gezmeleri onları aile hayatında birer sıkıntı içerisine sokmaktadır.

 

Yani Moda bazı kesimler için, kendi toplumuna uygun giyilmesi gereken bir kavramda olmaktadır. Kendi örf ve adetine bağlı bireylerin moda olarak farklı giyinmesi gerekmez, kendi tercihleriyle kişisel modalarını yapmalarına tercih sunar.

 

Moda dünya genelinde erkek giyiminde Londra modası, bayanlar giyimde Paris modasını geçerli bir kitle olarak sağlamıştır. Fakat bazı durumlarda moda insanın toplumsal ve yaşantı düzeyine göre çeşitli kesimlerde farklılık göstermektedir. Moda yenilik olsa da, insanın kendisine yakışanı da giymesi demektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir