Trend Olmak

 

 

            Moda; popüler stil ve bunlar için oluşan tüm arayış ve yenilikleri içeren genel bir terimdir. Kapsamı çok geniş olan kavram içine; giyim-kuşam, mobilya, tasarım, takı, erkek, kadın, çocuk giyim, aksesuar gibi çok geniş bir yelpazeyi alır. Moda topluma ait olan tüketim trendlerini belirleyerek, belirli dönem aralıklarıyla yenilenir. İtalyanca kökenli bir kelime olarak; geçici yenilenme, süslenme gibi anlamları ifade eder.

 

Moda ve kapsadığı alanlar nelerdir?

 

– Makyaj

– Giyim kuşam

– El işi

– Dekorasyon

– Aksesuar

– Mobilya

– Mimari ve tasarım

– Eşya tasarımı

– Günlük kullanılan eşya tasarımı

 

Aslında bu kavram çok geniş bir alana ayarlanıp adapte edilebilecek geniş ve sürekli yenilenen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Modayı genel anlamda belirleyen şey; tüketim alışkanlıkları ve bu alışkanlıkların sürdürülebilir ve yenilenebilir oluşudur. Böylece adı geçen malzemeler daha çok tüketilir ve dolayısıyla üretilir olmaktadır.

 

Latince moda kelimesinden türemiş olan kavram “hemen şimdi” anlamı taşımaktadır. Bu anlam ise günlük ve trend yani revaçta olan anlamına gelir.

 

Özellikleri Nelerdir?

 

Moda belirli kavram ve yan dalları kullanarak yeni alışkanlıklar edinilmesini sağlar. Bu yan dallar oldukça geniştir; edebiyat, renkler, toplumsal ve sosyolojik gelişmeler, sanat tarihi ve buna benzer birçok kavramı kapsar.

 

– Aynı zamanda var olan yaşama diliminin süregelen alışkanlıklarını tanımlar. Örneğin çağın ilgi duyulan edebiyat akım ya da akımları o dönemin modasıdır. Herkes tarafından kullanılan cep telefonu markası dönemin modasıdır.

 

– Tanım yaklaşık 400 yıllık bir süreci kapsar. Bu süreçten öncede trendler vardı fakat bunun kavramlaşması 1600 yıllarının sonunu buldu.

 

– Moda estetik zevklerin buluştuğu ortak bir çizgi gibidir. Trendlerle hiç ilgilenmeseniz bile dışarıda gördüğünüz bir materyale karşılık verdiğiniz pozitif tepki, moda olanı beğeniyor olmanızı sağlar.

 

– Modayı alışkanlıkların belirleyebileceği gibi, toplumun tüketim yönelimleri de besler. Bir malzemeyi çok alınır kılmak onu moda haline getirir.

 

– Çoğu zaman moda yeni olan diye tanımlansa bile, geçmiş trendleri özellikle mimari, tasarım, kıyafet, takı gibi alanlarda oldukça fazla kullanır.

 

– Eklektik (farklı biçimleri bir arada kullanmak birbirine bağlamak) olanı fazlaca kullandığı gibi, yeni arayışları da kullanır.

 

Yaşam alışkanlıklarımızın daha yenilenebilir ve kolaylıkla sürdürülebilir olması kavramın temel amacıdır. Üretim toplumu özellikle tasarımı oldukça fazla kullanır. Çünkü yeni ve trend olana sahip olmak mutlu eder.

Kaynak : http://www.giyimkabini.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir