Toplumun Üzerinde Etkileriyle Dünden Bugüne Moda

 

 

Moda, moda, moda ve eşittir Kadın. Kadın, erkek hepimizin dikkatini çeken bu kelime, peki nedir moda? Moda insanların hayatına, insanların süslenme, güzel görünme ihtiyacına cevap veren, hayatın bazı kısımlarında bir süre hâkim olan bir zevk anlayışı süreci olarak tanımlanabilir. İnsanların nerdeyse bütün zaruri ihtiyaçlarında moda akımları olmuştur. Moda akımının en çok olduğu alan ise giyim kuşam konusunda görülür.

 

Özellikle de kadınların kıyafetleri ve süslenmeleri için gereken tüm eşyaları bulunduğumuz yıl ve mevsime göre değişiklik göstererek bir moda akımına uğramıştır. Modanın tarihçesi binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Kadınlar yüzyıllar önce de şimdi de ne giydiklerine, nasıl göründüklerine önem vermektedir. Arkeolojik kazılarda bulunan kumaş parçaları modanın ne kadar eskiye dayandığını ispatlar.

 

Moda toplumun örf, adet, gelenek göreneklerine göre oluşmakla birlikte, o toplumun inancı, ahlakı hakkında da bilgi vericidir. Bir toplumda nasıl giyildiğini inceleyerek toplumun karakteri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Toplumlarda sadece giyim kuşam değil de düşünce akımları da moda haline gelmiştir. Belli bir kitle aykırı düşünceleri ile moda oluşturmuş ve bunları zaman zaman dış görünüşlerine de yansıtmıştır.

 

Moda aynı zamanda ekonomik bir olaydır. Toplumun ekonomik düzeyi de modayı yönlendirir. Moda aslında kişilerin iç dünyasını dışına vuran bir akımdır. İnsanları psikolojik durumları moda ile dışa vurur. Giyimde moda akımını yönlendiren merkezlerden bahsedilebilir. Erkek modası denilince akla Londra, kadın modası denilince ise Paris gelmektedir. Bu iki şehir erkek ve kadın modasına öncülük etmektedir.

 

1920 yıllarında kadınlar erkeksi idi. 1930 yıllarında gündüz tayyör ve gece uzun elbiseler giyilmeye başlandı. 1940’larda şapkalar trend haline gelmiştir. 1950’lerde kıvrımlar öne çıkmaya başladı. 1960 larda özgür ve rahat giyimler ön plandaydı. 1970’lerde ise moda da bireysellik ön plana çıktı. Moda da miniler, maksiler, retrolar bir tek moda olmadığını farklı modaların iç içe geçtiğini gösterdi bize. Derken moda 1990’larda güçlü bir akım haline geldi.

 

Şimdiler, 2000’li yıllar modanın globalleştiği her geçen gün yeni trendler ve yeni tasarımcıların ortaya çıktığı bu yüzyılda artık moda vazgeçilmezimiz oldu. Her şeyden önce aynaya baktığınızda kendinizi güzel görüyor ve iyi hissediyorsanız modaya uyduğunuzu söyleyebiliriz.

Kaynak : www.giyimkabini.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir