Tesettürlü Giysiler Hayatımızı Renklendiriyor

[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Metin” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

 

Tesettürlü bir giysi nasıl olur? Diye bir soru soracak olursak, cevabı şu şekilde olur: Tesettür, kapalı olan anlamındadır. Tesettürlü olmak, belli kurallara tabi olarak giyinme anlamındadır. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Tesettür giyim çeşitleri, yüzyıllar boyunca bin bir çeşit şekilde dikilmiştir. Her yörenin kendine özgü tesettürlü giysileri, gelinlikleri vardır. Bu nedenle, tesettür bizimi asıl kültürümüzdür diyebiliriz.

 

Eller ve ayaklar hariç bütün vücudun kapanması ve baş kısmında yüz hariç geri kalan kısmın kapanması, giyilen elbisenin dar olmaması gibi özellikler, Tesettür giyim çeşitlerinin özelliklerindendir. Avrupa tarzı giysiler, yüzlerce yıl Avrupalılar tarafından giyilmiştir. Ancak son yüzyılda, Avrupalıların moda anlayışının bir sınırı kalmamıştır. Bunun aksine bizim tesettür giyim kültürümüzün kendine özgü kuralları vardır.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİLERİN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ

 

           Tesettür giyim, günümüz şartlarına göre oldukça renkli ve desenli olarak üretilmeye başlanmıştır. Bu giyim tarzı, Avrupa tarzına göre belli kuralları olan bir tarzdır. Başörtüsüz tesettür gerçekleşmez. Şal veya başörtüsü ile al kısımda eller ve ayaklar hariç bütün vücut kapanmalıdır. Avrupa tarzı elbiselerden ziyade, tesettüre özel üretilmiş olan abiye, ferace ve tunikler, alt kısımda giyilmeli ve üzerine başörtüsü giyilmelidir. Yeni çıkan şal çeşitleri de tercih edilmektedir.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİLERİN ÇEŞİTLERİ

 

Tunik, ferace, abiye, kap, kaban, pardösü, eşofman, ceket, bluz ve etek gibi tesettürlü giysi çeşitleridir. Feraceler ve abiyelerde, inci kemerli, jakar abiye, bağcıklı, altın bilyeli, dantel şifon, pul payetli, broşlu, gül kemerli, yarasa, pelerinli, tüllü, dantelli ve daha birçok çeşitleriyle, tesettür severlere hitap edilmektedir. Renk ve desen çeşitleri, teknolojinin gelişmesiyle artmıştır. Her yıl yeni modellerle, yeni renk çeşitleri, Tesettür giyim sektöründe boy göstermektedir. İnternetin gelişmesi ile binlerce renk ve desendeki tesettürlü elbiseler, bir dokunuşla, adresinize, kargo aracılığı ile gönderilmektedir.

 

Tesettürlü giysilerin kumaş çeşitleri, kışlık ve yazlık olarak ikiye ayrılmaktadır. Keten, pamuk, elyaf, viskon ve ipek gibi birçok kumaş çeşidi, giyim sektöründe kullanılmaktadır. Her yaş için tesettürlü giysiler, piyasada mevcuttur. Size kalan, kendinize uygun renk ve deseni seçmektir. Böylece, hayalinizdeki tesettürlü elbise çeşitlerini çok kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

2 comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir