Tesettürde Özel Modeller

 

 

Online adreslerde yayınlanan ve oldukça ilgi gören özel modeller, tesettürlü modasından esinlenmiştir. Dışarı ve içeri giyim olarak bölünen tesettürlü giyim modellerinde, özellikle aranan özellik, modellerdir. Ancak, tesettürlü giyim anlayışında önemli olan kural, tesettürün kurallarıdır. Eller, ayaklar ve yüz dışında bütün vücut, hatlar belli olmayacak şekilde, örtülmelidir.

 

BAŞÖRTÜSÜ

 

Başörtüsü, tesettürün başıdır. Yani, hiçbir elbise başörtüsü ile giyilmedikçe tesettür sayılmıyor. Bu nedenle, başörtüsü ve kaban gibi elbiseler takım oluşturmaktadır. Ayrıca, başörtüsü ve ferace, başörtüsü ve perdesü, beraber takım oluşturmaktadır. Günlük yaşantımızda kullandığımız tesettürlü elbiseler, gezmelere özel tesettürlü elbiseler ve dışarı için giydiğimiz tesettürlü elbiseler, farklılık göstermektedir. İçeri tesettürlü elbiseler, bayanlar içinde olduğundan, daha renkli ve daha modellidir. Bu özelliği ile tesettür kombin ve tesettür perdesü çeşitleri, özel olarak üretilmektedir.

 

TESETTÜR BİR TAKIMDIR

 

Yazlık ve kışlık üretilen tesettürlü elbiseler, tek başlarına tesettürü oluşturmazlar. Başörtüsü ve eller ve ayaklar dışında bütün vücudun kapanması, tesettürü oluşturur. Kapalı giyinmek, dışarıda kötü bakışlardan korunmak için oldukça etkilidir. Edep, haya ve inancın temsili tesettür giyim, kışlık modelleri, yünlü ve kadife olarak üretilmektedir. Yazlık modelleri ise keten ve diğer yazlık modeller ile üretilmektedir. Tunik çeşitleri tesettür pantolon çeşitleri ile birlikte üretilmektedir.

 

ÖZ KÜLTÜRÜMÜZÜN TEMSİLİDİR TESETTÜR

 

Tesettür, öz kültürümüzü temsil eden ve bizi biz yapan bir giyim tarzıdır. Bu giyim tarzında, kendimizi bulabiliriz. Avrupa giyim tarzı gibi, dekolte, yırtmak, mini ve transparan özellikler yoktur. Kadının teşhir edilmesine dayalı olan Avrupa giyim tarzı, günlük yaşantımızda, bize yabancı olan bir giyim tarzıdır. Anadolu kadınının geleneksel giysisi, tesettür kökenlidir.

 

Her elbise tesettürlü değildir. Renk ve desen bakımından aradığınız bütün özelliklere sahip olan tesettür modası, günlük yaşantımızda aradığınız huzuru sağlamaktadır. Aradığınız rahatı ve huzuru sağlaması bakımından tesettürlü giysiler, insan için özel olarak oluşturulmuştur. Haya edep ve inancın temsili olan tesettür giyim, başörtüsüzü olmaz. Aynı zamanda diğer tesettürlü giysilerle de takım oluşturmalıdır. Alt kısmın dekolte olması, transparan olması veya bütün vücut hatlarını belli etmesi, üzerine başörtüsü giyilmesi, kültür çarpışması anlamına gelir. Tesettür bütündür ve takım olarak anlaşılmalıdır.

Kaynak : https://www.giyimkabini.com/

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir