Tesettür Giysilerde Günümüz Modası

 

 

Eski tesettür modası, belli bir moda idi. Anadolu kadını, evinde kocasına karşı istediği gibi giyinebilirdi. Ancak, dışarıda tesettürlü giyinmek zorundaydı. Yine, içeride, aile dışı giyinmelerde de, tesettürlü giysiler tercih edilmekte idi. Tesettürün aslı olan giysiler, Osmanlıda yüzyıllar boyu kullanıldı. Anadolu kadını, tesettürle tanındı. Öz kültürümüzün simgesi çarşaflar, Cumhuriyet döneminde yasaklandı.

 

BAŞÖRTÜSÜ TESETTÜR GİYİMİN SİMGESİDİR

 

Başörtüsü modelleri ve desenleri, Osmanlı el sanatları ile bezenmiştir. Ebru, çini ve benzeri desen çalışmaları, başörtülerine yansımıştır. Ancak, günümüzde desen ve model olarak binlercesi çok kısa zamanda üretilmektedir. Başörtüsü konusunda oluşan yanlış anlamalardan biride, başörtünün tesettür için yeterli olduğu kanısıdır. Başörtüsü, tesettürlü etek, ferace ve perdesü gibi giysilerle tesettürü tamamlar. Tek başına tesettür olmaz. Bu nedenle, tesettürde birçok ürün, takım olarak giyilmektedir. Başörtüsü alan birisi, ona uygun bir ferace almalı ve dışarı için perdesü veya kaban türü bir giysi almalıdır. Mini etek, dar kot ve diğer dekolte giysiler, başörtüsü ile tesettürü oluşturmaz.

 

YÜZLERCE MODEL ÜRETİLMEKTEDİR

 

Model olarak tesettürlü giysi modelleri, her yıl yenilenmektedir. Kışlık ve yazlık çeşitleri yanında, içeri ve dışarı tesettür giysi modelleri de üretilmektedir. Kışlık modeller, polar ve kadife gibi kumaşlardan üretilirken, yazlık modeller ise keten ve benzeri yazlık kumaşlardan üretilmektedir. Yaşlılar ve gençler, kendilerine uygun modelleri kolaylıkla bulabilir. Oldukça kullanışlı olan feraceler, hac ve umre ibadetlerinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Tavaflarda, hareket kolaylığı sağlayan ferace giysiler oldukça kullanışlı ürünlerdir. Hac ve Umre ibadetinde sandalet almayı da unutmayın.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİLERLE RAHAT EDİN

 

Günümüz tesettür giyim modelleri, rahat ve huzurlu bir şekilde kullanılması için üretilmektedir. Tesettür, dışarıdaki çirkin bakışlardan korur. Bu nedenle, kişi huzurlu olur. Ancak, tesettürsüz giysiler ise, dışarıdaki çirkin bakışları çeker. Bu nedenle, tesettürlü giysiler daha iyidir. Tesettürlü bayanlara, dışarıdan çirkin hareketler olmaz. Genelde saygı gösterilir. Ancak dekolte giyinen bayanlar için aynı şeyi söyleyemeyiz.

 

Bu yönüyle, tesettürlü elbiseler, huzurun kaynağı diyebiliriz. Toplumun ahlakını korumaya yönelik olan ve inancımızın simgesi olan tesettür giyim, tesettür elbise modası içerisinde oldukça çeşitli üretilmektedir. Online alışveriş mağazalarında bütün siparişleriniz kapınıza kargo ile gelmektedir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir