Tesettür Giyim Modasında Güncel Modeller

 

 

Güncel olması nedeni ile tesettür giyim modası, aradığınız bütün özellikleri sunmaktadır. Günümüz şartlarında, öz kültürümüz olan ve oldukça etkileyici olan tesettür giyim modelleri, renk ve desen bakımından çok çeşitli üretilmektedir.

 

TESETTÜR GİYİMİN TARİHİ

 

Tesettür ‘ örtünme’ anlamına gelir. İnancımızın belirlediği sınırlarla gelişen tesettür, Osmanlı’nın modası haline gelmiştir. Cumhuriyet döneminde yasaklanan tesettür, daha sonra serbest bırakılmıştır. Tesettürlü giyim modelleri ile renk ve desen bakımından geniş bir yelpazeyle sunulmaktadır. Tesettürlü giysi modelleri olan ferace, tunik, abiye, kombin ve etek çeşitleri, özel olarak üretilmektedir. Üretilen tesettür kombin çeşitleri, diğer tesettürlü giysi modelleri ile uyumlu olmalıdır. Aksi halde, tam tesettür oluşmaz. Aradığınız tesettür etek çeşitleri, online adreslerde, bin bir çeşit ve renkle müşterilerin hizmetine sunulmuştur.

 

Tesettürlü giysilerde, fermuarlı, düğmeli, yakalı, deri desenli, dantel desenli ve püskül desenli modeller kullanılmaktadır. Bu modeller yanında, yeni modeller de ilgi görmektedir. Renk ve desen bakımından oldukça zengin bir perföye sahip olan tesettür giyim, kuralları olan bir giyim tarzıdır. Bu giyim tarzında, eller, ayaklar ve yüz kısmı hariç bütün vücut kapanmalıdır. Vücut hatları ise belli olmamalıdır. Yani transparan olmamalıdır. Bluz ve etek gibi giysiler mini olmamalı ve dekolte özellik taşımamalıdır.

 

Tesettür pantolon ve tunik bir takımdır. Başörtüsü zaten tek başına tesettür olmaz. Alt kısımda tayt veya kot giyilmesi durumunda, abes bir durum ortaya çıkar. Bu nedenle, tesettürlü giyinmek isteyen herkes, başörtüsü aldıktan sonra, alt kısma da ferace, tesettür kap, tunik veya perdesü gibi giysileri almalıdır. Bu şekilde tesettür tamamlanmış olacaktır. Günlük yaşantımızın bir parçası olan giysiler, bizim kimliğimizdir. Tesettür ise, Anadolu insanının kimliği haline gelmiştir. Yüzlerce yıllık geçmişle, binlerce yıllık birikimiyle, tesettürlü giyim, Avrupa giyim tarzının tam zıttıdır diyebiliriz.

 

Avrupa giyim tarzında herhangi bir kural yoktur. Bu nedenle, insanların edep, haya ve inanç gibi duygularına hitap edecek bir giyim tarzına ihtiyaç vardır. Bu giyim tarzı da, tesettürlü giyim tarzıdır. Avrupa giyim tarzı gibi olan giyim tarzlarının hiçbiri tesettürlü giyim tarzı olamaz. Ancak, tesettürlü olmanın şartlarına uyması istisnadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir