Tesettür Dünyasına Girin

 

 

            Tesettür, kültürümüzün bir parçasıdır. Kapalı giyim şeklinde tasvir edilmektedir. Avrupa giyim tarzına göre, ağır başlı ve kuralları olan, dengeli olmaktır. Tesettür, örtünme anlamındadır. Güzel desenli bir başörtüsü, yine el ve ayaklar hariç vücudu kapatan, ferace gibi tesettür giysiler, birbirini tamamlamaktadır. Binlerce yıllık kültürümüz olan tesettür, Osmanlı zamanının vazgeçilmez giyim modası idi. Günümüz itibariyle, kültürüne sahip çıkan insanlar tarafından, tesettür korunmaya çalışılmaktadır.

 

TESETTÜRLÜ ELBİSE ÇEŞİTLERİ

 

Kendi kültürünü korumak adına, tesettürlü giyinmek, hem kültürümüzü korumamıza, hem de kimliğimizi korumamıza yardımcı olacaktır. Müslüman kimliği ile aynı çatı altında bulunan Tesettür giyim, birçok çeşitte üretilmiştir. Abiyeler, tunikler, feraceler, bluzlar, etekler, şallar ve başörtüleri. Bu ürünler günümüz teknolojisinde, bin bir çeşit olarak üretilmektedir. Tunik, yelek, ferace, etek, pardösü, panço modelleri, ceket, kap, kaban, kaşe manto, pardösü ve tesettürlü eşofman çeşitleri, tesettüre önem verenlere sunulmuştur. İnternetin yayılması ile internet sayfalarından, istediğiniz ürünü sipariş edebiliyorsunuz.

 

Ferace ve abiye çeşitlerinde bin bir çeşit desen ve renk mevcuttur. Fiyonklu, düğmeli, pelerinli, yarasa, gipürlü, dantelli, dantel şifonlu, puy payetli, boruşlu, gül kemenli, altın biyeli ve daha birçok desen çeşidi, internette ve mağazalarda sergilenmektedir. Günümüz itibariyle, teknolojinin gelişmesiyle, binlerce renkte ve desende ürün, çok kısa zamanda üretilebilmekte ve mağazalarda satışa sunulmaktadır. Cep telefonundan bir dokunuşla, beğendiğiniz elbise, adresinize gelmektedir.

 

Tesettürlü elbiselerde modeller, kemer, yaka, gipür, dantel ve daha birçok modeller kullanılmaktadır. Kış ve yaz sezonları için ayrı ayrı modeller üretilmektedir. Her yılın kendine özgü modası vardır. Bu nedenle, Müslümanların tesettür giysi ihtiyaçları, çok renkli olmaktadır.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİLERİN ÖZELLİKLERİ

 

Şallar ve başörtüleri, tesettür kelimesiyle bütünleşmiştir. Kapalı bir elbisenin üzerine başörtüsü gereklidir. Aksi halde Tesettür olarak kabul edilmemektedir. Aynı şekilde, tesettüre ters olan bir elbisenin üzerine başörtüsü takmak da abestir. Bu nedenle, tesettürlü elbiselerle, başörtüsü ve şal gibi giysiler bir bütündür. Birini ayırdığınız zaman, takım bozulmaktadır.

 

Takımın bozulmaması için, abiye, ferace veya buna benzer boydan elbiselerin üzerine gidecek bir başörtüsü veya şal alınması gerekir. Bin bir renk ve desende üretilen bu ürünlerde, sizin de beğeneceğiniz ürün vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir