Tesettür Bizim Modamızdır

 

            Tesettür, günümüzde varlığını sürdüren, binlerce yıllık geleneğimizdir. Nasıl ki Çinlilerin binlerce yıllık geleneksel giysileri varsa, tesettür giysileri de bizim binlerce yıllık geleneksel giysilerimizdir. Temel prensipleri olan bu giysiler, Avrupa giyim tarzıyla taban tabana zıttır. Eller ve ayaklar dışında, vücut hatları belli olmayacak şekilde örtünür. Bu örtünmenin üzerine başörtüsü veya şal gibi tesettürlü giysiler giyilir. Tesettürün ana şekli budur. Nene Hatun’un çarşafı, Osmanlıyı temsil eder. Tesettür giysilerin temelidir Osmanlı.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİLER

 

Avrupa tarzı giysilerde belli bir kural yoktur. Her sene yeni moda çıkar ve bu modanın bir ölçüsü yoktur. İnsanların nefret ettiği bir giysi, Avrupa’da birden bire moda olabilmektedir. Ve bu çılgınlık ülkemizde de sergilenmektedir. Ancak bizim tesettür modamız, insancıl olup, belli kuralları vardır. Mesela başörtüsü ve şalsız tesettür imkânsızdır.

 

Yine dekolte bir elbise üzerine baş örtüsü çok komik olur. Bu nedenle ferace, abiye, tunik ve boydan elbiselerin üzerine, başörtüsü iyi gider. Şal çeşitleri de çok tutulmaktadır. Renk ve desen bakımından bir birlerine uyum gösteren, şal ve başörtüsü çeşitleri, günümüz itibariyle oldukça tutulan giysilerdir.

 

TESETTÜRLÜ ELBİSELERİN ÇEŞİTLERİ

 

Tunik, bluz, etek, ferace, abiye, başörtüsü, şal, kaban, pardösü, kap ve ceket gibi birçok tesettürlü giysi üretilmektedir. Keten, viskon, pamuk ve ipek gibi birçok kumaş çeşitleri ile üretilmektedir. Kışlık ve yazlık çeşitleri ile müşterilere sunulmaktadır. Kışlık ürünler, daha çok kışlık kumaş çeşitleri ile üretilmektedir. Polar türü ve diğer kışlık kumaş çeşitleri, günümüz itibariyle oldukça kaliteli üretilmektedir.

 

           Tesettür elbise çeşitleri, gelişen teknoloji ile bin bir çeşitte üretilmektedir. Renk ve desen çeşitleri çok olan ve her yıl binlerce tasarımla zenginleştirilen tesettür piyasası, her geçen gün büyümektedir. Ferace ve abiye çeşitlerinde de desen çoktur. Düğmeli, dantelli, panço modeller, özel kemer çeşitleri, yaka çeşitleri, pelerinli çeşitler, tüllü çeşitler, şifonlu ve pullu çeşitler, göz doldurmaktadır.

 

Avrupa tarzına göre oldukça muhterem olan tesettür, ağır başlı yapısı ile insancıldır. Tesettür elbise çeşitleri, estetik ve zarafetle işlenmiş olan desenler, göz alıcı ve kamaştırıcı renk seçenekleri ile seçkin tesettür severlerin beğenisine sunulmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir