Örtünmek Artık Çok Kolay

Tesettür giyim şekilleri, günlük yaşantımızda çok önemli hususlardır. Tesettürlü etekler nasıl olur, tesettürlü giyim nasıl olur? gibi birçok soru sorulmaktadır. Tesettürlü etek, mini olmaz ve çok dar olmaz. Özellikle yırtmaç olmaz. Abiyelerin tesettürsüz olanları genellikle, transparan yırtmaçları olur ve göğüs kısımları açık olur. Kolsuz olanları ve çıplaklığı çağrıştıranları, tesettürlü gruba girmez. Yırtık kotlar, çok dar kotlar, taytın tek başına giyilmesi, dekolte ürünler, tesettüre girmemektedir.

 

TESETTÜRLÜ ELBİSE ÇEŞİTLERİ

 

Tesettür denilince akla ilk gelen giysi, başörtüsüdür. Etekler, bluzlar, abiyeler, tunikler, kaplar, kabanlar ve çarşaflar, piyasada satılan tesettürlü giysilerdendir. İçeri ve dışarı giyim türleri ile üretilen tesettürlü giysi çeşitleri, her yaştan tesettür sever için özel üretilmektedir. Üretilen tesettür kombin çeşitleri ile aradığınız modelleri bulabilirsiniz. Başörtüsü ile takım olan tesettür perdesü çeşitleri, birçok renk ve desende üretilmektedir. Tuniklerle takım olan tesettür pantolon çeşitleri özel olarak üretilmiştir.

 

TESETTÜR BİR ANLAYIŞTIR.

 

Mesela pantolonun tek başına giyilmesi tesettür olmaz. Ancak tunik ile beraber giyildiği zaman tesettür olmaktadır. Yine, abiyeler ve feraceler tek başlarına tesettürü oluşturmazlar. Başörtüsü ile giyildiği zaman tesettür takım olur ve tesettürü oluştururlar. Başörtüsü yeter, anlayışı çok çarpık giyim modelleri ortaya çıkarmıştır.

 

TESETTÜRÜ ANLAMAK GEREKİR

 

Tesettürlü giyinmek isteyen birisi, öncelikle tesettürün ne olduğunu bilmelidir. Örtünme anlamına gelen tesettür, belli kuralları olan bir anlayıştır. El, yüz ve ayaklar hariç, bütün vücudun kapanmasına tesettür denir. Bu kapanma işleminde dekolte ve transparan tarz olmamalıdır. Çıplaklık ve çekicilik olmamalıdır. Avrupa modasının anlayışı çıplaklık, çekicilik ve çarpıklık imajı taşır. Tesettürde ana fikir örtünmedir. İnanca uyulduğu için huzur verir. Ayrıca, namus, edep, haya ve şeref gibi temaları vardır. İnsana özgü olan utanma ve örtünme hissi, tesettürle tamamlanmaktadır.

 

Günümüz tesettür giyim modelleri çoktur. İçeri ve dışarı giyim tarzı ile oldukça geniş bir giyim anlayışı vardır. Giyim kültürümüzün özü olan tesettür, Anadolu geleneksel giyiminin temelini oluşturur. Aslında örtünme hissi bütün insanların ortak özelliğidir. Bu hissin ölmesi, insanlığın fuhuşa saplanmasına neden olmaktadır. Günümüz tesettür modasının kendine özgü modelleri ve seçenekleri vardır.

 

Kaynak : https://www.giyimkabini.com/

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir