Modanın Bir Başka Yüzü: Başörtüsü

Başörtüsü başı özellikle dış etkenlerden korumak, tanınmamak veya örtünmeyi sağlamak amacıyla kullanılan başın bir kısmını veya tamamını örten bir tür aksesuar veya giysidir. Kendine özgü ayrı bir modası olan başörtüsünün, onu kullanan bayana çeşitli kombinler yaptırarak farklı bir görünüş ve şıklık katmaktadır. Kimi toplumlarda erkekler tarafından farklı isimler anılsa da başörtüsü genellikle kadın giyiminin bir parçası olarak kabul edilir.

 

Başörtüsü bölgeden bölgeye, kültürden kültüre farklılık gösterdiği gibi üstlendiği anlamlar da farklılaşır. Bu manada genellikle geleneksel işlevler anlam kazanmıştır. Örneğin bazı bölgelerde asaletin göstergesi olarak kabul edilirken bazı bölgelerde ise erkeğin kadın üzerindeki hâkimiyetini temsil eder. Çoğu zaman ise başörtüsü yalnızca süs olarak kullanılır. Başörtüsü çeşitli tesettür kombinlerde, farklı renkler ile bayanın şık gözükmesine yardımcı olan en önemli aksesuar parçasıdır.

 

Başörtüsünün; sentetik fiber, ipek veya pamuktan yapılmış çeşitleri bulunmaktadır. Bazen ise yalnızca moda amacıyla kullanılan başörtüsü, moda uzmanları tarafından çeşitli kombinlere konu olarak defile, dergi, televizyon veya gazete gibi araçlarla takipçileri ile buluşmaktadır. Başörtüsü kullanan bayanların çoğunluğu tesettür giyimi tercih etmektedirler. Bunun sağlık üzerine etkilerini ele alırsak, vücudu sıkı bir şekilde saran giyim ve yaşam tarzının, cilt üzeri de cilt kanserleri, kuruma ve kornifikasyon gibi etkilere yol açtığı güneş ışınları, soğuk, sıcak gibi dış etkilere karşı vücut üzerinde koruyucu etkiye sahip olduğu düşünülebilir.

 

Bunun yanında güneş ışınlarından mahrum kalan bir vücudun özellikle enlem ve iklim açısından güneşin bazı coğrafi bölgelerde vitamini açısından yetersiz kalmasıyla kemik erimesi, depresyon ve şizofreniye yatkınlığın artması mümkündür. Bir başka sağlık etkisi ise sıcak bölgelerde bayanın açık renklerde başörtüsü kullanması sıcak havayı soğurarak kafayı güneşten korur.

 

Kadının başörtüsü kullanmasının başka bir sebebi ise karşı cins tarafından rahatsız edilmek istememesi, kendisine bakılmasından rahatsız olması gibi nedenler olabilir. Bu manada tesettür kadının bir kalkanı olarak düşünülebilir çünkü kadının karşı cins tarafından dikkat çekecek bölgeleri kapalıdır. Böylelikle kadın dışarıda daha rahat bir şekilde yürüyebilir. Toplum içinde kendini daha güvende hisseder.

Başörtüsü modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir