Hemen Şimdi Yenilenin

 

 

Latince bir kelime olan moda ; “hemen şimdi” anlamına gelmektedir moda kelimesinin kökeni olan moda yaklaşık 400 yıllık bir geçmişe sahiptir diyebiliriz. 400 yıl sizi aldatmasın aslında moda insan topluluklarının ilk oluşumu ile birlikte meydana çıkmaya başladı. Günümüzde baktığımız her şey, tüm nesneler, akımlar, müzik trendleri bu kavramı ilgilendirir. Moda aynı zamanda kişiler ve toplumlara iletilmek istenilen alışkanlıklardır. Bugün baktığınız her şey bir zamanlar moda bir akımdı.

 

Özellikleri Nelerdir?

 

– Ulaşılabilir ve tüketilebilir olma özelliğine sahiptir. Böylece kişiler ve toplumlar o nesneyi edinmeye çalışır.

 

– Bir göstergedir. Çağın toplumsal, sosyolojik, psikolojik, estetik eğilimlerini bir araya getirir. Örneğin; 1960’lı yıllarda kadınların saç biçimleri kabarık olarak tasarlandı ve onlar saçlarına puantiyeli bantlar taktılar. Bu dönemin akımıydı ve estetik olarak sunuldu.

 

– Çabuk tüketilir olma özelliğine sahiptir. Bu kavram alışkanlıklar yaratarak bireylerin ulaşmasını sağlar. Bu durum ekonomik bir yönelimdir. Bu yüzden sürekli yeni şeylerin üretilerek sunulması gerekmektedir.

 

– Önceki alışkanlıkların yerine yeni alışkanlıklar koymayı hedefler.

 

– Psikolojik göstergeler ve uyaranlardan beslenir. moda; renk, koku, tat alma gibi duyumlar ve temel duyguların çağrışımlardan beslenir. Böylece ortaya çıkan ürün sahiplenilip kabul edilir hale gelir.

 

– Aynı zamanda akım anlamına gelmektedir. Yaşadığımız dönemin müziği, edebiyat yönelimleri, çekilen filmleri, diziler ve buna benzer birçok üretim alanı bu kavramın içine girişmektedir.

 

– Temel özelliği geçici olmasıdır. Belirli bir zaman dilimi kapsar, yerine yenisi gelir.

 

– Sadece yaşanılan çağın uyaranlarından değil; geçmiş dönemlerden de beslenir.

 

– Eklektiktir.

 

– İmaj oluşturur ve bu imajları sunar.

 

– Kapsadığı alan çok geniştir. Giyim, kıyafet, takı, dizi, mimari, sinema, makyaj, el işleri, mutfak malzemeleri, yiyecek içecek gibi çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

 

Moda nasıl oluşur?

 

Tasarımcıların kapsamlı fikir birliği, etkin reklam ve pazarlama çalışmaları oluşumun temel direkleridir. Tasarımcıların ürüne bakış açısı, topluma nasıl ulaşacağını belirlediği göstergeler (renk, yazı, koku, psikolojik etkiler) ürünün tanıtımını yapacak reklamcılara iletilir. Tüm değişken tablolar incelendikten sonra pazarlama kısmı oluşturulur. Belirleyicileri özellikle yüksek eğitim ve tecrübe sahibi tasarımcılardır. Bu geçici kavramı oluşturmak bir anlamda herkes tarafından kabul edilir bir sanat eseri oluşturmaya benzer.

Kaynak : www.giyimkabini.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir