Günümüzde Öz Kültürümüz Tesettür Giyim

Öz kültürümüze sahip çıkmazsak, yabancı kültürler bizi hezimete uğratır. Bu bilinen bir gerçektir. Bu amaçla, Avrupa’nın giyim kültürü, zamanında idamlarla cezalandırıldı, zorla bu ülkede moda haline getirildi. Çarşaf, Nene Hatun gibi ninelerimizin uğrunda savaştığı değeriydi. Bu nedenle, tesettür, bizim öz kültürümüzdür. Sahip çıkılması ve korunması gerekir.

 

İnancımız, tesettür giyimini, eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun kapanmasını emreder. Kapanma, önemlidir. Tesettürlü olmak için geniş olması gerekir elbiselerin. Bu nedenle etek, bluz, abiye, ferace, tunik, pantolon, eşofman ve perdesü gibi ürünlerin, tesettürlü tasarımları sunulmaya devam etmektedir. Bu nedenle, tesettür elbiseleri rahatlıkla tedarik edebilirsiniz.

 

Başörtüsü tek başına tesettür değildir. Etek, bluz, ferace ve perdesü ile başörtüsü veya eşarp türleri, takım oluşturmaktadır. Başörtüsünün altına yırtık kot veya mini etek giymek, tesettür olmaz. Bu nedenle, tesettürün tanımını tam olarak yapmak gerekir. Kış aylarının vazgeçilmez ürünlerinden tesettür kaban ürünleri, özel olarak üretilmekte ve bol tasarımlarla üretilmektedir. Spor yapmak isteyen tesettür severler için tesettür eşofman türleri, bol ve kullanışlı olmalıdır. Etek, ferace ve başörtüsü üzerine giyilen tesettür kap modelleri, tesettür sınırlarında olmalıdır.

 

Etek, ferace, abiye veya bluz gibi birçok tesettürlü elbisenin tesettürlü olması için, belli şartları vardır. Mesela mini etek veya yırtmaçlı etek, tesettürlü sayılmamaktadır. Feracelerin dar ve ince olması ve bu feracelerin yırtmaçlı olması, tesettür dışına çıkmasına neden olur. Abiye ve benzeri ürünlerin de tesettürlü olması için, transparan model ve dekolte model olmaması gerekir.

 

İnsanların utanma, edep ve haya duygularına hitap eden tesettür, insani duygulara seslenmektedir. Avrupa’nın çarpık modası ise, cinsellik ve sınırsızlık duygularına hitap etmektedir. Bu nedenle, çok çarpık şeyler bir anda moda olabiliyor. Öz kültürümüz olan ve bizi biz yapan tesettür giyim modasını takip etmek daha iyi olur. Bu modayı takip etmek için öncelikle, tesettürün ne olduğunu tam olarak kavramalıyız. Tesettür ‘örtünme’ anlamına gelir. İnancımızın emridir ve bizim özümüz haline gelmiştir.

 

Uzun bol etek, bol bluz, ferace, tunik ve benzeri giysiler, tesettürlüdür. Başörtüsüzü tesettür olmaz. Muhafazakâr giyim gibi giyim tarzları, tamamen tesettürden farklıdır. Tesettürde öncelik başörtüsüdür. İnancımızda farz olan başörtüsü, ferace, perdesü ve kaban gibi giysilerle takımdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir