Günlük Yaşantımızın Parçası Giysiler

 

 

Giysiler, insanoğlunun yaratıldığı günden bu yana kullanılan birinci dereceden ihtiyaç olan malzemelerdir. Hayvan derileri, yapraklar ve lifler, bir zamanların modasıydı. Çinlilerin ipek böceğinden dokuma sanatını bulmaları ile giysi dünyasında yeni bir çığır açıldı. Günümüzde ise giysi üretimi, çok hızlı ve çok çeşitlidir. Yeni çıkan modeller, renklerin bin bir tonu ve yeni tasarımlar, her geçen gün artmaktadır.

 

ONLİNE ALIŞVERİŞ

 

Online alış-veriş, mağazalarda saatlerce gezerek görebileceğiniz modelleri, cep telefonunuza taşımaktadır. Cep telefonundan binlerce renk ve desene, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Öz kültürümüzün göstergesi olan tesettür giyim modelleri, aradığınız estetik giyim tarzını sunmaktadır. Öz kültürümüzün yansıması olan ve Avrupa giyim kültürü ile taban tabana zıt olan tesettür, günümüz şartlarında kargo seçenekleri ile çok kolay elde edilmektedir.

 

TESETTÜR GİYSİLER TAKIMDIR

 

Başörtüsünün yeterli görüldüğü tesettür elbise anlayışı, aslında yanlıştır. Başörtüsü veya şalın altına, dekolte veya transparan giysilerin giyilmesi, tesettüre uymaz. Tesettüre uyması için, başörtüsü ve şalın altına, perdesü ve ferace gibi tesettürlü giysiler giyilmelidir. Mini, yırtmaçlı veya çok dar etek, göğsü açık, kolları açık bluzlar, ferace türlerinin transparan olanları, tesettüre giymemektedir. Yırtık kotlar ve buna benzer giysiler, tesettüre uymamaktadır.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİ ÇEŞİTLERİ

 

Tesettür, ‘örtünme’ anlamındadır. Etekler, bluzlar, feraceler, tunikler, kombinler, perdesüler, kaplar ve kabanlar, tesettürlü giysilerdir. Osmanlının çarşafı, günümüz tesettürün temelini oluşturmaktadır. Eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun, belli olmayacak şekilde, kapanmasına tesettür denilmektedir. Günümüzde birçok tesettürlü modeller üretilmiştir. Fermuarlı, kapüşonlu, düğmeli, deri desenli ve daha birçok detay, tesettürlü giysilerde kullanılan modellerdir. Günlük yaşantımızda giydiğimiz içeri tesettür anlayışı ve dışarı tesettür anlayışı vardır.

 

Dışarıda perdesü, kap ve kaban türü giyilmelidir. İçeride ise ferace, tunik ve tesettür pantolon gibi ürünler kullanılmaktadır. Başörtüsü, her hâlükârda başroldedir. Başörtüsüz tesettür olmaz. Ancak, başörtüsü de yalnız başına yetmez. Bütün tesettür giysileri, bir birini tamamlayan duvardaki taşlar gibidir. Biri olmazsa, diğerinin eksikliği hissedilir. Bu nedenle, tesettür giysilerde uyumluluk önemlidir. Üretimde dikkat edilen husus budur. Başörtüsü renkleri ve desenleri dikkate alınarak, perdesü ve ferace üretilmektedir. Tunikler ve tesettür pantolon beraber tesettür giyim oluştururlar. Bu nedenle uyumlu üretilirler.

Kaynak : https://www.giyimkabini.com/

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir