Giysi, İnsan İçin Vazgeçilmez

Giysi ihtiyacı, günlük yaşantımızda kullanılan en büyük ihtiyaçlardan biridir. Avrupa kültürünün baskın olduğu ve tesettürlü giysi olarak tabir edilen giysi modellerine karşılık, belli kuralları olan giysilerdir. Bu kurallar, kişinin inancını korumakla beraber, edep, haya, utanma ve namus temalarını işler. Bu temalarla oluşturulan estetik ürünler, bayanların içeride ve dışarıda rahatlıkla giyeceği tesettür modellerini oluşturmuştur. Tesettür, erkeklerde göbek üstü ve diz kapağı altı arasındaki bölgenin kapatılmasıdır (minimum). Bayanlarda ise, eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun kapatılmasıdır. Bütün vücudun kapatılması ile birlikte, kişinin edepli ve hayalı tavırları, tesettür giyim ile oldukça uyumlu olmasına neden olmaktadır.

 

TESETTÜR GİYİM MODELLERİ

 

Günlük yaşantımızda oldukça etkili olan giyim, insanlar için özel manalar taşımaktadır. Bu özel manalar, inançlar ve kültürlerdir. Bizim giyim tarzımızı, inançlarımız belirlemiştir. Özellikle İslam inancı, Anadolu insanının geleneksel giyim tarzını oluşturmuştur. Etekler, bluzlar, feraceler, abiyeler, kaplar, kabanlar, perdesüler, tesettür pantolonlar, tesettür eşofman çeşitleri gibi ürünler, tesettürlü olarak üretilmektedir. Bir eteğin tesettürlü olması için ayaklara kadar olması ve vücuda yapışmaması gerekir. Avrupa giyim kültüründe, transparan ve dekolte ürünler benimsenmiştir. Yırtmaçlı ve mini etekler tesettüre girmez. Yırtık kotlar, vücuda yapışan tayt ve benzeri giysiler, tesettüre girmez. Feraceler ve abiyeler, boyun kısımlarının açık olması, transparan bir şekilde vücudu sarması, tesettür özelliğini ortadan kaldırır.

 

YAZLIK VE KIŞLIK TESETTÜR ÜRÜNLERİ ÇIKMAKTADIR

 

Yazlık ve kışlık üretilen tesettür giysi çeşitleri, kışlık olarak da üretilmektedir. Kışlık ürünler, tesettür kaban ve benzeri ürünlerdir. Bu ürünler, kışlık kumaşlarla yapılmaktadır. Kadife, yün ve polar gibi kumaşlar, kışlık ürünlerde kullanılmaktadır. Keten ve penye türü kumaşlar, yazlık ürünlerde kullanılmaktadır. Birçok modeli ile tesettür kap modelleri de kaban modelleri gibi tesettürlü üretilmektedir.

 

Tesettürlü giysi modellerinin oluşturulmasında ve dikiminde, kültürümüz dikkate alınmaktadır. Deri desenli, düğmeli, kapüşonlu, yakalı, kemerli ve püsküllü gibi birçok model tesettür giysi üretilmektedir. İçeride ve dışarıda giyilmek üzere özel olarak üretilen tesettür giysi modelleri, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmiştir. Utanma, edep ve haya timsali tesettürlü giysiler, tesettür severlere sunulmuştur. Online adreslerden, tesettür giyim modelleri, kargo seçenekleri ile temin edilebilmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir