Giyinmek İsteyen Herkes İçin Tesettür Elbise Çeşitleri

Giyinmek, insanların utanma duyguları gereği yaptığı bir işlemdir. Giyinme duygusu ile aileler ayakta kalır, toplumlar fuhuştan kurtulur. Hakiki bir imanla yapılan bu işler, her zaman için tesettürü korumaktadır. İnanç, edep, haya ve namus gibi temaları işleyen tesettür, Avrupa kültürü gibi belli belirsiz bir moda değildir. Tesettür, eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun kapanmasıdır. Başörtüsüz tesettür olmamakla birlikte, başörtü dışında kalan kısımlar için tesettürsüz giysiler tercih edilmemektedir. Günlük yaşantımızın bir parçası olan giysiler, inançları, kültürleri ve alışkanlıkları temsil eder. Bir nevi giysi bir toplumu tanıtır.

 

ANADOLUNUN MODASI TESETTÜRDÜR

 

Anadolu kadınlarının geleneksel giysilerinin temelini tesettür oluşturur. Yani, nasıl ki, Osmanlıdan kalan eserler bir değerse, tesettür giyim de bir değerdir ve bize aittir. Anadolu’yu yani bizi tanıtan giysi modeli tesettürdür. Avrupa giyim tarzı ise, tamamen yabancı kültürdür. Günlük yaşantımızın da giyinmek normaldir ancak giyindiğini zannedip, çıplak gezmek, açıklanamamaktadır. Yani çıplak giysilerin giyim! Modası olması, çok gariptir.

 

ÖZ KÜLTÜRÜMÜZ TESETTÜR HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜKSELMEKTEDİR

 

Öz kültürümüzün bir parçası olan tesettür giyim, hızlı bir şekilde beğeni kazanmaktadır. Hızlı olması yanında oldukça etkili çözümler sunan tesettür giyim, etek, bluz, abiye, ferace, tunik, kombin, kap ve kaban şeklinde üretilmektedir. Kışlık ve yazlı ürünler, mevsim sıcaklığına göre kumaşlarla üretilmektedir. Yazlık ürünler, ince, kışlık ürünler ise kalın üretilmektedir. Her yaştan insan için tesettür çeşitleri vardır.

 

TESETTÜR ÜRÜNLERİ TAKIM OLARAK ÜRETİLMEKTEDİR.

 

Başörtüsü ile tesettür etek bir takımdır. Yani ikisi tesettürü oluşturur. Dekolte, transparan, Avrupa giyim ve benzeri terimler tesettürde bulunmaz. Kış aylarında giyilen tesettür kap ürünleri, yine başörtüsü ile takım olmaktadır. Bluz, tesettür kombin ve başörtüsü gibi ürünler, tesettür takım olarak satılmaktadır. Başörtüsü altına, yırtık kot, mini etek, her yeri belli eden ince elbiseler giyilmemelidir. Bu şekilde giyimler tesettür değildir. Bu yanlış giyimin temelinde, başörtüsünün yeterli olduğu zannı bulunmaktadır. Renk ve desen bakımından, her yıl yeni modeller çıkmaktadır. Bu modeller, online adreslerde, anında sipariş edilmektedir. Anında siparişle, kısa zamanda yeni modeller tükenmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir