Giyim Modasında Tesettür Rüzgârı

 

 

Giyim modası, günümüz şartlarında önemli bir konudur. Anadolu insanının geleneksel giyim modasını oluşturan tesettür, günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, hızlı bir şekilde yeni modeller üretilmektedir. Osmanlının altı asırlık modası olan ve inanç eksenli olan tesettür giyim, bizim korumamız gereken değerlerimiz arasındadır.

 

TESETTÜR ÇEŞİTLERİ

 

Tesettürlü giysiler, tesettür kaban, etek, eşofman, bluz, perdesü, kap, ferace ve benzeri giysilerde oluşmuştur. Bu giysilerin tesettürlü olmaları yanında, takım olarak giyinmeleri de önemlidir. Muhafazakâr giyim ile tesettür giyim farklıdır. Tesettür ‘örtünmek’ demektir. Başörtüsü olmadan, etek ve perdesü gibi giysiler tesettürlü sayılmaz. Tesettürlü giysilerde, dekolte ve transparan gibi terimler bulunmaz. Ayrıca Osmanlı tesettürünü inancımız şekillendirmiştir. Avrupa Osmanlı çarşafının, Osmanlı’nın has modası olduğunu bilirler. Yüzyıllar boyu, dünya modasına öncülük edilmiş, hiç bir memlekette, dekolte elbiseler moda olmamıştır.

 

TESETTÜRLÜ GİYSİ MODELLERİ HER YIL ARTMAKTADIR

 

Tesettürlü modeller her yıl üretilmekle birlikte, aradığınız mükemmel modeller, sürekli yenilenmekte ve online adreslerde yayınlanmaktadır. Mesela, spor yapmak isteyen tesettür sever bir bayan, tesettür eşofman giyerek, sporunu yapabilir. Başörtüsüyle uyumlu olan ve bol olan tesettürlü eşofmanlar, transparan ve dekolte özellik içermemektedir. Tesettür kurallarını inancımız belirlemiştir.

 

Eller, ayaklar ve yüz hariç bütün vücudun, belli olmayacak şekilde kapatılmasıyla tesettür oluşmuştur. Haya ve edeple mükemmel duran tesettür, iman, utanma, namus, şeref ve haysiyet gibi duygularla bezenmiş temaları işler. Avrupa modası ise, çarpıklık, cinsellik, sınırsız yaşama hevesi gibi duyguları işler. Bu yönleri ile tesettür tamamen farklı olup, insanları insan yapan duygulara hitap eder.

 

TESETÜRLÜ ELBİSELER TAKIMDIR.

 

Tesettürlü elbise nasıl olur? Mesela, etekler mini, yırtmaçlı ve çok dar olmamalı, ayaklara kadar ve bol olmalıdır. Bluzlar göğüs kısmı dar ve vücudu belli etmeyecek ölçülerde olmalıdır. Feraceler ve abiyeler de dekolte yırtmaç ve darlık olmamalıdır. Başörtüsü ile takım olacak olan perdesü ve feraceler, dekolte olmamalıdır. Yırtık kot, mini etek, dekolte altlıklarla, başörtüsü takım olmaz. Başörtüsü alan biri ferace, tesettür kap ve abiye gibi ürünleri almalıdır. Ferace takımları aradığınız tesettür özelliklerini sunmalıdır.

 

Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile modeller hızlı üretilmekle birlikte, online adreslerde hızlı bir şekilde satılmaktadır.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir