Giyim Kültürünü, İnançlar Ve Yaşantı Biçimleri Belirler

 

 

Bir insan neye inanıyorsa, o inancı giyim ve kuşamına yansır. Avrupalılar demokrasiye inandıkları için, giyim kuşamda sınır tanımamaktadır. Çıplaklık ve benzeri çarpıklıklar, Avrupa kültürünün özelliği haline gelmiştir. Öz kültürümüz olan tesettür giyim modelleri, Anadolu insanının özelliği halene gelmiştir. Anadolu insanının özellikleri arasında her zaman bulunan edep ve haya, Avrupa kültürünün baskısıyla, yok edilmek istenmiştir.

 

TESETTÜR GİYİM ANADOLU İNSANININ ÖZÜNÜ OLUŞTURDU

 

Dünya, Anadolu insanını, tesettürlü olarak tanıdı yüzyıllarca. Bu nedenle, tesettür Anadolu insanını tanıtan bir değer haline geldi. Tesettürlü giyinmek isteyen bir insan, tesettürün kurallarını bilmelidir. Yani, tesettürün ne olduğu bilmeyen bir insana, tesettürlü giyinmeyi veya tesettür modasını anlatamazsınız.

 

TESETTÜR NEDİR?

 

Tesettür, ‘örtünme’ anlamına gelen bir terimdir. İnsanların örtünmesine yönelik olan bu moda, günlük yaşantımızda olsun, ev halinde olsun veya dışarıda gezmede olsun, belli kriterleri olan bir giyim şeklidir. Özümüzün temsili olan tesettür, eller, ayaklar ve yüz bölgesi hariç bütün vücudun kapanması anlamına gelir. Osmanlı kültürünü oluşturan İslam kültürü, kadının tanınmamasının esas olduğunu belirtir. Erkeklerde de diz altı ve göbek üstü arası kapanmalıdır.

 

BAYANLARIN TERCİH ETTİĞİ MODELLER VE ÇEŞİTLER

 

Tesettür giyim çeşitleri, etekler, bluzlar, abiyeler, kaplar, kabanlar, kombinler, feraceler, perdesüler, pantolon ve başörtüleri, tesettür giyim modasında satılan ürünlerdir. Osmanlının değer olan çarşaf piyasası da halen vardır. Tesettür giysi modellerinde oldukça etkili çözümler sunan firmalar, düğmeli, kemerli, kapüşonlu, deri desenli ve benzeri model çeşitleri ile tesettür giysi modellerini oluşturmuştur.

 

Tesettür giyim modellerinin özelliklerini taşıyan, tesettür kaban modelleri, kışlık modeller arasında özel olarak üretilmektedir. Spor yapmak isteyen ve tesettüre önem veren bir bayan için tesettür eşofman çeşitleri, birçok renk ve desende üretilmektedir. Özellikle tesettür kap modelleri, tesettür giyim anlayışında kışlık modeller arasındadır.

 

HIZLI VE PRATİK ÜRETİM

 

Teknolojinin, insana verilen akıl ile vitesi boşalan araba gibi, hızlı bir şekilde ilerlemesi ile tekstil sanayisi de son derece gelişmiştir. Hızlı ve pratik bir şekilde, binlerce renk ve desende tesettürlü elbise çeşitleri üretilmekte, online adreslerde hemen görücüye çıkmaktadır. Kısa zamanda tükenen yeni ürünler, üretim aşamasında iken, online adreslerde sürekli olarak müşteri bulmaktadır.

 

Kaynak : https://www.giyimkabini.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir